2018 Deutschtown Music Festival Schedule – Friday, July 13th

PARK STAGE – Allegheny Commons East
(Outside - All Ages)
Presented by First National Bank

3pm – Jenny and the Jags
4pm – Bass Treble Harmony
5pm – Jack Swing
6pm – Essential Machine
7pm – Wreck Loose

ALLEGHENY CITY BREWING - 507 Foreland Ave.
6pm – Threesound
7pm – Chloe Wiecz Collective

8pm – Douglas Lowell Blevins
9pm – Ben Valasek and the Growlers
10pm – Anjroy

YMR CLUB - 631 Suismon St.
5pm –  Billy the Kid & the Regulators
6pm –  Fortune Teller
7pm –  Daisy Chain
8pm – Andy Mowatt’s Steely Jam

9pm – Mickey and the Snake Oil Boys
10pm – Walker and the Rebellion
11pm – neostem

WIGLE WHISKEY BARRELHOUSE
1055 Spring Garden Ave. (Outside - All Ages)
5pm – Smoke & Mirrors
6pm – Rachel Whitcomb
7pm – Trinity
8pm – The Living Street

MAX’S ALLEGHENY TAVERN RATHSKELLER
537 Suismon St.
6pm – Dead Sin
7pm – Dayshift
8pm – Charlie Wheeler Band
9pm – Phased Out

VERDETTO’S – 814 Madison Ave.
5pm – Ray Lanich Band
6pm – The Shiners
7pm – AE Honick
8pm – Rainbow Machine
9pm – The Zells
10pm – MaxXouT
11pm – The Wire Riots

 

HUGHSHOWS STAGE AT FORELAND ST.  (All Ages)
3pm – Kate Clark
4pm – The E.K. Band
5pm – Kaelber

6pm – iD
7pm – The Rents
8pm – Jill West & Blues Attack
9pm – The Buckle Downs

HUSZAR - 627 E North Ave.  (All Ages)
5pm – T J Locklear

6pm – Eric “The Pianofighter” Popek
7pm – Adam Fitz
8pm – Julia Capuzzi
9pm – Aaron Lewinter
10pm – Jeremy Caywood

JAMES STREET GASTROPUB - SPEAKEASY – 422 Foreland St.
4pm – Gary Musisko
5pm – Revival Choir

6pm - Appalachian Doom Gospel
7pm – Portrait People
8pm – String Machine
9pm – Tesselation
10pm – Habatat
11pm – Slugss

ALLEGHENY ELKS LODGE #339 – 400 Cedar Ave.
7pm – The Shadow Event
8pm – Benefits
9pm – Murder for Girls
10pm – Chip & The Charge Ups

THE PARK HOUSE – 403 E. Ohio
9:30pm – 

PITTSBURGH WINERY SATELLITE #1
533 East Ohio St. (All Ages)
5pm – Olga Watkins Band
6pm – Ethan Jano & The Heart Of The Wild
7pm – Adelaide in Autumn
8pm – Atomic Shindig
9pm – Mahajibee Blues
10pm – Bindley Hardware Co.

ARNOLD’S TEA  (All Ages)
3pm – Scott & Rosanna
4pm – Bitter Whiskers
5pm – Hartzell

6pm – Jon Bañuelos
7pm – Hayley Dailey Trio
8pm – Ken Turetzky

THREADBARE CIDER & MEAD - TENT - (All Ages)
4pm – Horus Maze
5pm – WEST

6pm – Princess Nostalgia
7pm – The Turbosonics
8pm – Funky Fly Project

THREADBARE CIDER & MEAD - WAREHOUSE - (All Ages)
5pm – Optimus Riff
6pm – Vertical 48
7pm – Lily & Marjory

8pm – Paul Labrise Band
9pm – Barrels to Beethoven
10pm – Jordan McLaughlin

THREADBARE CIDER & MEAD - RESTAURANT - (All Ages)
5pm – Paz and Ukulele Eddie
6pm – Aloha Salvation
7pm – Paul Eisert
8pm – Samantha Sears
9pm – Rowan Erikson
10pm – Soccershoe

PENN BREWERY - Restaurant
800 Vinial St. (All Ages)

4pm – Dainty Life
5pm – The Chiodi Trio4pm - Lem
6pm – Lowlight signal
7pm – Randy Hollenbeck
8pm – Lyra
9pm – Callan